Skip to content

Champs Results

2019 3Ds

# Archer Club Day 1 Day 2 Total
American Flatbow - Gents
1 Roger Massey Archers of Battle 716 676 1392
2 Bruno Rouschmeyer Company of Sixty 716 658 1374
3 Mark Jones Rednex 684 646 1330
4 Richard Wright Butsfield Bowmen 640 682 1322
5 Matthew Wynne Independent 666 650 1316
6 Simon Rivers Magic Dragon Archers 676 630 1306
7 Allan Carruthers North Lakes F.A. 686 614 1300
8 Pete McDermott Westcott Archers 648 650 1298
9 Ian Evans Windrush Bowmen 658 628 1286
10 Terry Ives Osprey Archers 638 638 1276
11 Darren Hawkins Alresford Bowmen 676 586 1262
12 Simon Webster Westcott Archers 638 624 1262
13 Mark Hitchman Windrush Bowmen 628 630 1258
14 Scott Dingley North Somerset Field Archers 644 604 1248
15 Ian Nuttall Company of Sixty 652 588 1240
16 David Pedley Long Eaton Field Archers 630 600 1230
17 Nick Stebbing Stonebow Field Archers 670 558 1228
18 Andy Betts Artemis Archers 682 546 1228
19 Jim Pierce Harlequin Bowhunters 626 598 1224
20 Stephen Hinton Independent 588 634 1222
21 Garfield Thomas Longbow Heritage 604 582 1186
22 Simon Dove Wild Geese F.A.C 582 590 1172
23 Michael Baily Longbow Heritage 612 554 1166
24 Peter Gradwell Independent 604 546 1150
25 Felix Miller Independent 618 532 1150
26 Andrew Brown D.W.Longbow 596 550 1146
27 Sean McCormick Harlequin Bowhunters 614 530 1144
28 Bob Cronk Independent 570 562 1132
29 Garry Panter Wasp Archers 558 556 1114
=30 Paul McKeown Seedfield Archers 634 470 1104
=30 John Dawkins Hanson Bowmen 570 534 1104
32 John Shiel Independent 582 478 1060
33 Mike Cullen Black Eagle 500 548 1048
34 Tom Bainbridge Butsfield Bowmen 532 508 1040
35 Adrian Harding Black Arrow F.A.C. 532 504 1036
36 Michael Maxen Cloth of Gold 524 460 984
37 Barrie Cooper Independent 536 434 970
38 Tony Boone Delamere Field Archers 498 452 950
39 Ivor Jenkins D.W.Longbow 506 442 948
40 Joseph Airey Seedfield Archers 406 466 872
41 Dave Walker D.W.Longbow 450 378 828
 
American Flatbow - Ladies
1 Kim Armitage Independent 612 570 1182
2 June Cronk Independent 616 534 1150
3 Claude Rouschmeyer Company of Sixty 614 532 1146
4 Mary Jones Duvelle Bowmen 570 548 1118
5 Cathy Kerr The Wight company of Field Archers 544 538 1082
6 Zoe Chadwick Independent 528 542 1070
7 Jo Gough Long Eaton Field Archers 502 488 990
8 Holly Macleod Stonebow Field Archers 508 448 956
9 Alex Gloster Independent 490 384 874
10 Claire Thomson North Lakes F.A. 466 396 862
11 Rachel Kenny Cobra Archers 424 384 808
12 Lana Waters Independent 368 400 768
13 Lisa-Marie Reed North Somerset Field Archers 204 484 688
 
American Flatbow - Junior Boys
1 Jack Massey Archers of Battle 590 592 1182
2 Jay Bartlett Windrush Bowmen 478 444 922
 
American Flatbow - U12 Boys
1 Luke Ingram-Dove Wild Geese F.A.C 498 470 968
 
Barebow - Gents
1 Chris Robson Wyre Hall Field Archers 730 788 1518
2 Jan Van Der Sluis Independent 732 772 1504
3 York Gibson Thornbury F.& R.A. 714 768 1482
4 Geoffrey Smith Viper Archers 704 750 1454
5 Robin Martin Severn Valley Yeo.For. 652 792 1444
6 Jamie Rawson Independent 710 734 1444
7 Richard Ford Delamere Field Archers 702 738 1440
8 Roger Hands Long Eaton Field Archers 668 760 1428
9 Huw Vaughan-Jackson Ballands Bowmen 686 724 1410
10 Andrew Burns Black Sheep Archers 684 724 1408
11 Dewi Owen Redoubtables 676 732 1408
12 John Horobin Duvelle Bowmen 668 738 1406
=13 Kevin Kitchener Bridge Woods Field A.C. 674 724 1398
=13 John Barcroft Archers of Battle 678 720 1398
15 David Jeffery Ballands Bowmen 678 720 1398
16 Christopher Hadden Viper Archers 650 746 1396
17 Leeroy Smy Clayton Woodsmen A.C. 694 698 1392
18 Robert West Pines Park Archers 658 732 1390
19 Jonathan Howarth Artemis Archers 668 700 1368
20 Graham Holmes Nemesis Archers 658 696 1354
21 Ian Desforges Kings Lynn Field Archers 670 684 1354
22 Kieron Van Der Schans Team Firebird FAC 630 710 1340
23 Stephen Parsons Briar Rose Field Archers 672 662 1334
24 Mark Howarth Artemis Archers 594 738 1332
25 Mark Brookes Cobra Archers 656 656 1312
26 Martyn Nazaruk Artemis Archers 658 642 1300
27 James Maloney Independent 630 660 1290
28 Philip Print Harlequin Bowhunters 628 656 1284
29 Malcolm Staley Regent Archers 576 694 1270
30 Eric Hawrot Wyre Hall Field Archers 578 654 1232
31 David Owen Redoubtables 578 654 1232
32 Andrew Lehane Havering Nalgo Archers 590 626 1216
33 Mas Peters Independent 574 638 1212
34 Martin Greenway Independent 574 632 1206
35 Dan Simmonds Bridge Woods Field A.C. 578 628 1206
36 Roger Dunbar Castle Bowmen 578 600 1178
37 Surinderpal Jheeta Forest of Arden Bowmen 534 622 1156
38 Geoffrey Eccleshall Wolfshead Field Archers 550 596 1146
39 Christopher Ward Cobra Archers 548 590 1138
40 Martin Burgess Riggwelter Field Archers 556 574 1130
41 Andrew Topps Independent 468 628 1096
42 Brian Nash Wasp Archers 564 502 1066
43 John Eddleston Independent 470 560 1030
44 David Goodwill Seedfield Archers 440 586 1026
45 James Barrett Ye Olde Delph Bowmen 408 564 972
46 Robert Cain Yelverton Bowmen 590 0 590
47 Ian Wallis Albion 194 0 194
 
Barebow - Ladies
1 Lynn Ellingworth Independent 674 678 1352
2 Allison Kelly Butsfield Bowmen 602 720 1322
3 Helen Kavanagh Independent 584 710 1294
4 Tracy Davies Druids Field Archers 600 654 1254
5 Sarah Monteith Regent Archers 572 678 1250
6 Nicola McMaster Independent 616 634 1250
7 Sarah Hake Ballands Bowmen 598 638 1236
8 Maureen West Pines Park Archers 564 646 1210
9 Susan Topps Independent 526 660 1186
10 Monique Purdy Company of Sixty 588 594 1182
11 Nicola Desforges Kings Lynn Field Archers 548 594 1142
12 Seraena Thomas Black Country Archers 530 610 1140
13 Elizabeth Holmes Nemesis Archers 540 594 1134
14 Jacqueline Johnson Centaura Field Bowmen 544 574 1118
15 Clare Whitcombe Black Sheep Archers 468 574 1042
16 Elaine Sellors Black Arrow F.A.C. 504 536 1040
17 Casey Burns Castle Bowmen 452 550 1002
18 Jennifer Vaughan-Jackson Ballands Bowmen 416 584 1000
=19 Kathryn Howarth Artemis Archers 470 508 978
=19 Lauren McDougall Castle Bowmen 448 530 978
21 Jane Rivers Magic Dragon Archers 358 482 840
22 Emma Richardson Castle Bowmen 242 426 668
23 Janet Robinson Centaura Field Bowmen 0 490 490
 
Barebow - Junior Boys
1 Henry Jeffery Ballands Bowmen 568 682 1250
2 Jake Lambert Princethorpe Foundation Archers 508 638 1146
3 Onassis Smith Independent 282 538 820
4 Rohan Clarke Cobra Archers 242 492 734
 
Barebow - Junior Girls
1 Ellie Smith Viper Archers 548 620 1168
 
Barebow - U12 Boys
1 Thomas Winterton Pines Park Archers 650 762 1412
2 Tobias Smith Independent 290 644 934
 
Barebow - U12 Girls
1 Launa Edwards Briar Rose Field Archers 496 696 1192
2 Kalli Simmonds Bridge Woods Field A.C. 438 638 1076
3 Megan Davies Druids Field Archers 498 532 1030
 
Bowhunter - Gents
1 Paul Anstee Forest of Arden Bowmen 790 788 1578
2 Trevor Walter Elmtree Archers 792 774 1566
3 Ian Christie Company of Sixty 776 764 1540
4 Chris Plant Foxhill Bowmen 740 730 1470
5 Steve Dale Thornbury F.& R.A. 772 688 1460
6 Mark Anthony Thornbury F.& R.A. 678 710 1388
7 Juray Valovec Independent 732 636 1368
8 David Andrews Cloth of Gold 690 660 1350
9 Paul Farr Toad Hollow Archers 674 624 1298
10 Adrian (Adie) Morgan Pines Park Archers 668 630 1298
11 Stuart Bradley Duvelle Bowmen 678 606 1284
12 Richard Pollard Viper Archers 608 564 1172
13 Jacob Hallam Hanson Bowmen 632 536 1168
14 Liam Blakeley Stonebow Field Archers 600 530 1130
15 Carl Tagg Independent 584 492 1076
16 Bob Maguire Independent 690 0 690
 
Bowhunter - Ladies
1 Jane Walter Bowmen of Bude A.C. 694 642 1336
2 Samantha Ellis Harlequin Bowhunters 708 612 1320
3 Helen Harris Artemis Archers 644 642 1286
4 Jenna Pollard Viper Archers 618 574 1192
5 Lynn Dakin Woodend Field Archers 590 602 1192
6 Kath Harrison Team Firebird FAC 586 594 1180
7 Sarah Taylor Foxhill Bowmen 510 388 898
8 Sue McCloud Excaliber Archers 304 0 304
 
Bowhunter - Junior Boys
1 Cameron Ball Woodend Field Archers 532 294 826
 
Bowhunter - Junior Girls
1 Madeline Morrow Black Swan Archers 708 636 1344
2 Lara Evans Fleet Ibex 580 604 1184
 
Bowhunter - U12 Boys
1 Reece Morgan-West Pines Park Archers 762 648 1410
 
Bowhunter - U12 Girls
1 Emily Anthony Thornbury F.& R.A. 582 554 1136
 
Compound Limited - Gents
1 Chris Smith Independent 810 874 1684
2 Michael Anderton Frankley Bowmen 800 866 1666
3 Pete Bullock Worcester Woodland Archers 816 842 1658
4 Duane Williams Totem Archers 792 826 1618
5 Ian Clothier Raven Field Archers 788 796 1584
6 Robert Pierce Redoubtables 776 782 1558
7 Martin Stubbs Woodend Field Archers 748 732 1480
8 Philip Smith Toad Hollow Archers 712 742 1454
9 Paul Carter Team Firebird FAC 666 700 1366
10 Howard Roberts Redoubtables 630 684 1314
11 Billy Walker Lyme Valley Archers 416 742 1158
 
Compound Limited - Ladies
1 Natasha Walker Lyme Valley Archers 660 666 1326
 
Compound Limited - U12 Boys
1 Liam Carter Team Firebird FAC 590 746 1336
 
Crossbow - Gents
1 Michael Cobban Oakridge Archers 928 908 1836
2 Graham Eldridge Independent 898 856 1754
3 Shaun Eldridge Independent 876 866 1742
4 Steven Brown Independent 884 832 1716
5 John Newton Westcott Archers 880 800 1680
6 Robert Hickey Pride Park Archers 878 800 1678
7 John Thompson Miller Bowmen 850 820 1670
8 Matthew Jennens Wasp Archers 868 790 1658
9 Hugh Stalker Westcott Archers 838 818 1656
10 Stefan Purdy Company of Sixty 820 798 1618
11 Josh Earith Centaura Field Bowmen 844 734 1578
12 Christopher Harwood Longbow Heritage 650 0 650
 
Freestyle - Gents
1 Scott Stanbury Artemis Archers 800 828 1628
2 Chris Pleasants Ballands Bowmen 794 806 1600
3 Richard Green Noak Hill Archers 770 796 1566
4 Terry Stevens Independent 714 834 1548
5 Tony Young South Hams Field A.C. 730 808 1538
6 David Howell South Hams Field A.C. 744 792 1536
7 Andrew Almond Druids Field Archers 730 798 1528
8 Richard Gardiner Tendring Field Archers 736 782 1518
9 Andrew Devlin Independent 688 800 1488
10 Gerrit De Groot Independent 734 734 1468
11 Patrick Wright Independent 656 790 1446
12 Kevin Mullett Druids Field Archers 704 732 1436
13 Antony King Independent 704 724 1428
14 Daniel Tibbles Butsfield Bowmen 668 752 1420
15 Simon Hake Ballands Bowmen 618 756 1374
16 Dylan Hopwood Forest of Arden Bowmen 666 700 1366
17 Colin Vaughan-Jackson Ballands Bowmen 624 690 1314
18 Nathan Smith Independent 592 664 1256
19 Mike Piela South Birmingham Archers 0 610 610
 
Freestyle - Ladies
1 Penny Kennedy Lamberts Castle F.A. 672 746 1418
2 Penny Cox Ballands Bowmen 680 720 1400
3 Sonya Ward Ballands Bowmen 664 712 1376
4 Karen Howard Noak Hill Archers 650 694 1344
5 Ruth Wing Ye Olde Delph Bowmen 638 688 1326
6 Hilary Devaney Windrush Bowmen 590 672 1262
7 Linda Keen Independent 572 664 1236
 
Freestyle - Junior Girls
1 Kelsea Edwards Briar Rose Field Archers 540 676 1216
 
Hunting Tackle - Gents
1 Antony Wildon Cheshire Oak Bowmen 668 744 1412
2 Allen Grayson Hawk Archers 684 716 1400
3 Steve Hipgrave Independent 662 710 1372
4 Christopher Jinks Pride Park Archers 656 698 1354
5 Steven Taylor Alresford Bowmen 646 698 1344
6 Paul Baker Independent 660 674 1334
7 Nicholas White Black Arrow F.A.C. 642 688 1330
8 Colin Bonfield Kings Lynn Field Archers 652 664 1316
9 Ken Payne Magic Dragon Archers 666 646 1312
10 Simon Clarke Cobra Archers 618 688 1306
11 Lee Gregory Lyme Valley Archers 642 648 1290
12 Tony Bristow Thornbury F.& R.A. 612 668 1280
13 Geoffrey Ingleby Riggwelter Field Archers 638 634 1272
14 Daniel Smith Lyme Valley Archers 596 676 1272
15 Mike Thomson North Lakes F.A. 606 664 1270
16 Barry Cheadle Severn Valley Yeo.For. 630 628 1258
17 Graham Bell Archers of Dolphinholme 606 652 1258
18 Neil Gamble Totem Archers 624 632 1256
19 Graham Akeroyd Muttley Crew Archers 592 658 1250
20 Andy Doyle Independent 580 664 1244
=21 Tim Seed Independent 564 680 1244
=21 Melvyn Mayer Clayton Woodsmen A.C. 602 642 1244
23 Luke White Black Arrow F.A.C. 606 636 1242
24 Joe Wood Hollywood 584 644 1228
25 Brett Field South Wilts A.C. 616 610 1226
26 Graham Davies Fleet Ibex 588 630 1218
27 Simon Thomas Black Country Archers 590 624 1214
28 Christopher Moon Robin Hood Longbowmen 598 616 1214
29 Mike List South Wilts A.C. 572 626 1198
30 Alan White South Wilts A.C. 556 640 1196
31 George Hampson Poulter Guys Bowmen 594 596 1190
32 Kingsley Orsmond Independent 604 584 1188
33 Mark Paterson Delamere Field Archers 584 602 1186
34 Jim Hodge Seedfield Archers 538 644 1182
35 Martin Hume Wasp Archers 606 576 1182
36 Paul Thomas Black Country Archers 584 596 1180
37 Glenn Wood Hollywood 552 624 1176
38 John Hall Cobra Archers 544 622 1166
39 Dennis Lownds Audley Parish Bowmen 550 610 1160
40 Harry Thorpe Owlshead 492 666 1158
41 Elric McCloud Excaliber Archers 576 580 1156
42 John Hutchinson Independent 562 584 1146
43 Alan Holland Bowmen of Salcey 506 640 1146
44 David Moore Archers of Battle 558 586 1144
45 Richard Carter Stonebow Field Archers 562 576 1138
46 Paul Delves Redoubtables 522 592 1114
47 David Brunning Albion 544 566 1110
48 Kevin Hudson Independent 548 546 1094
49 Garry Thompson Albion 528 564 1092
50 Andrew Gilfrin Invicta 510 574 1084
51 Mark Davis Albion 514 562 1076
52 Patrick Kenny Seedfield Archers 482 564 1046
53 Andrew Flint Stonebow Field Archers 508 534 1042
54 Anthony Cooper Cheshire Oak Bowmen 510 498 1008
55 Peter Whieldon Long Eaton Field Archers 428 572 1000
56 Bruce Walton Stonebow Field Archers 488 502 990
57 Jim Gillespie Rednex 432 484 916
58 Felton Kelly South Wilts A.C. 374 474 848
59 Anthony Barnatt Archers of Battle 578 0 578
60 Bryan Allen Harlequin Bowhunters 568 0 568
61 John Bartram Independent 538 0 538
62 Harvey Kay Seedfield Archers 500 0 500
63 James Kay Seedfield Archers 490 0 490
 
Hunting Tackle - Ladies
1 Ruth Hanlon Cobra Archers 564 660 1224
2 Jillian Haynes Pride Park Archers 574 600 1174
3 Sue Walker Harlequin Bowhunters 514 626 1140
4 Alison Macrory Stonebow Field Archers 578 560 1138
5 Denise Field South Wilts A.C. 514 594 1108
6 Janice Seed Independent 522 584 1106
7 Alison Rayson Archers of Dolphinholme 448 602 1050
8 Julie Bacon Harlequin Bowhunters 560 470 1030
9 Julia Baker Independent 512 518 1030
10 Jean Horwood Stonebow Field Archers 544 474 1018
11 Susan Kelly South Wilts A.C. 432 518 950
12 Anne Moon Robin Hood Longbowmen 398 536 934
13 Carole Evans Poulter Guys Bowmen 394 498 892
14 Suzanne Britnell Harlequin Bowhunters 410 472 882
15 Sarah Sheppard Hollywood 456 418 874
16 Anna Swan The Wight company of Field Archers 338 462 800
17 Susan Gill Kendal Bowmen 394 0 394
 
Hunting Tackle - Junior Girls
1 Holly Cooke Harlequin Bowhunters 610 650 1260
 
Hunting Tackle - U12 Girls
1 Lacey Hawkins Bowmen of Warminster 560 620 1180
 
Longbow - Gents
1 Stephen Blackhall Delamere Field Archers 626 688 1314
2 David Wylde Pines Park Archers 634 680 1314
3 Gerry Tierney Archers of Battle 598 698 1296
4 Karl Tonks Paget de Vesey 632 648 1280
5 Gary Cooke Harlequin Bowhunters 564 668 1232
6 Tony Vowden Ashcombe Valley Archers 570 660 1230
7 Piers Chandler The Medieval Society Bowmen 610 616 1226
8 Richard Davis Kings Norton Traditional Archers 614 608 1222
9 Michael Mountain Independent 528 658 1186
10 Robert Scott Independent 606 574 1180
11 Trevor West Independent 558 582 1140
12 Neil Beeby D.W.Longbow 536 602 1138
13 Alan Beatty North Lakes F.A. 544 586 1130
14 Richard Waters Independent 524 596 1120
15 Andrew Weekes Muttley Crew Archers 540 562 1102
16 Patrick Hutchinson North Somerset Field Archers 520 568 1088
17 David Alvey The Medieval Society Bowmen 486 598 1084
18 Philip Stratton Longbow Heritage 494 590 1084
19 Graham Woodhouse Black Swan Archers 504 570 1074
20 Mark Tarbuck D.W.Longbow 498 576 1074
21 Graham Myers Independent 480 588 1068
22 Robert Pointon Fleet Ibex 528 536 1064
23 Stewart Atkinson Independent 506 552 1058
24 Graeme Hicklin Poulter Guys Bowmen 528 524 1052
25 John Pendleton Duvelle Bowmen 490 558 1048
26 Robert Davies Independent 476 556 1032
27 Hector Cole Independent 508 514 1022
28 Tony Dyal Long Eaton Field Archers 458 550 1008
29 Colin Hanson-New Harlequin Bowhunters 496 506 1002
30 Richard Head Independent 476 518 994
31 David Framingham Regent Archers 434 556 990
32 Graham Ellerker Regent Archers 474 514 988
33 Brian Simcox Bowmen of Salcey 480 436 916
34 Jack Ingram-Dove Wild Geese F.A.C 424 444 868
35 Donald Ward Derwynd Field A.C. 434 412 846
36 Andrew Staton Lyme Valley Archers 378 366 744
37 Michael Ashington Longbow Heritage 538 0 538
 
Longbow - Ladies
1 Freda Marshall The Medieval Society Bowmen 598 586 1184
2 Kay-Leona Hodgkinson Artemis Archers 510 636 1146
3 Sue Fenyn Albion 518 592 1110
4 Sylvia Marshall The Medieval Society Bowmen 528 534 1062
5 Janet Booth Independent 510 538 1048
6 Carol Pearce Longbow Heritage 482 528 1010
7 Amanda Burgess Bowmen of Salcey 476 518 994
8 Nicola Odlin Independent 508 446 954
9 Alexandra Davis Kings Norton Traditional Archers 434 460 894
10 Lindsay Head Independent 392 448 840
11 Jacqueline Brookes Cobra Archers 410 420 830
12 Sally Smith Company of Sixty 334 436 770
13 Wendy Young D.W.Longbow 340 384 724
14 Mary Hannan Cobra Archers 586 0 586
15 Lynn Bishell Black Swan Archers 244 312 556
16 Tina Maguire Independent 318 0 318
 
Longbow - U12 Boys
1 Max Smith Independent 516 492 1008
 
Primitive - Gents
1 Paul Bailey Albion 686 604 1290
2 Ian Watkins Windrush Bowmen 616 596 1212
3 Rob Carruthers North Lakes F.A. 598 586 1184
4 Giles Spearing Independent 628 538 1166
5 Ken Whittaker Raven Field Archers 614 540 1154
6 Mark Peet Centaura Field Bowmen 580 558 1138
7 Philip Johnson Centaura Field Bowmen 590 540 1130
8 David Sanderson Woodend Field Archers 614 510 1124
9 Patrick Morrow Black Swan Archers 558 548 1106
10 Steve Rufus Windwhistle Co.of Archers 570 480 1050
11 Steven Mee Pennington Archers 572 470 1042
12 Paul Hankin Company of Sixty 500 528 1028
13 Phil Marr Senlac Field Bowmen 490 534 1024
14 Andrew Booth Independent 520 494 1014
15 Adrian Mercer Magic Dragon Archers 476 454 930
16 Bob Miles Dragonfly Archers 502 424 926
17 Ian Blunsdon Windrush Bowmen 488 424 912
18 Paul (Grot) Davis Independent 488 412 900
19 Andrew Thorpe Owlshead 500 370 870
20 Brian Robinson Archers of Dolphinholme 444 422 866
21 John Thomas Longbow Heritage 510 354 864
22 Martin Ward Windrush Bowmen 438 392 830
 
Primitive - Ladies
1 Susan Blunsdon Windrush Bowmen 542 542 1084
2 Karen Freeman Company of Sixty 472 472 944
3 Nikki Brown North Somerset Field Archers 478 420 898
4 Carolyn Neville Fleet Ibex 460 428 888
5 Bela De Freitas Black Eagle 390 420 810
 
Traditional Bowhunter - Gents
1 Samuel Ward Albion 728 798 1526
2 Jed Cullen South Wilts A.C. 718 796 1514
3 Marian Merisor Delamere Field Archers 662 770 1432
4 Gus Gramauskas Independent 652 760 1412
5 Simon Ward Ballands Bowmen 684 704 1388
6 Joshua Taylor Independent 660 712 1372
7 Mark Stockton Archers of Battle 658 704 1362
8 Graham Handley Independent 644 696 1340
9 John Allen Stonebow Field Archers 586 748 1334
10 Keith Burton Independent 618 706 1324
11 James Murdie Independent 614 698 1312
12 Ian Robinson Thornbury F.& R.A. 626 654 1280
13 John Hillsden Orion Bowhunters 604 674 1278
14 Mark Hodgson Wild Geese F.A.C 602 674 1276
15 Darren Heron Butsfield Bowmen 648 624 1272
16 Tim Cathmoir Tendring Field Archers 620 630 1250
17 Marc Dellerba Kendal Bowmen 608 626 1234
18 David Main Independent 586 644 1230
19 Frank Sleight Bowderyn Vannin F.A.C. 618 600 1218
20 Ray Whitehead Butsfield Bowmen 602 612 1214
21 Steven Lethbridge Butsfield Bowmen 570 642 1212
22 Simon Cowans Muttley Crew Archers 552 648 1200
23 Graham Lord Team Firebird FAC 538 652 1190
24 Jonathan Taylor Wolfshead Field Archers 562 622 1184
25 Andrew Horobin Duvelle Bowmen 546 632 1178
26 Ken Davies Blaidd Field Archers 530 644 1174
27 Neil Brooks Independent 560 594 1154
28 Marc Lovell Blaidd Field Archers 546 608 1154
29 James Brown Magic Dragon Archers 548 584 1132
30 Michael Kenna Team Firebird FAC 504 598 1102
=31 Andrew Guest Independent 482 594 1076
=31 Owen Sankey Castle Bowmen 512 564 1076
33 Nick Broster Centaura Field Bowmen 436 602 1038
34 Sean Wilson Stonebow Field Archers 448 534 982
35 Stephen Robinson Tendring Field Archers 380 538 918
36 Kris Burgin Independent 324 518 842
37 Mark Gill Kendal Bowmen 556 0 556
38 Anthony Garbutt Broadland Bowmen 540 0 540
39 Robert Southall Independent 492 0 492
40 Morris Harker Stonebow Field Archers 448 0 448
 
Traditional Bowhunter - Ladies
1 Trish Gramauskas Independent 570 652 1222
2 Vivien Guthrie Delamere Field Archers 598 564 1162
3 Louise Williams Thornbury F.& R.A. 514 644 1158
4 Wendy Horobin Duvelle Bowmen 578 574 1152
5 Julie Hodgson Wild Geese F.A.C 494 624 1118
6 Clare Akeroyd Muttley Crew Archers 550 540 1090
7 Lesley Sleight Bowderyn Vannin F.A.C. 524 548 1072
=8 Camelia Merisor Delamere Field Archers 430 576 1006
=8 Kathryn Dixon Butsfield Bowmen 498 508 1006
10 Michelle Betton Butsfield Bowmen 498 500 998
11 Jayne Fletcher Pines Park Archers 460 518 978
12 Cheryl Harrison Albion 384 540 924
13 Kathy Newall Independent 420 494 914
14 Jane Hunt Lyme Valley Archers 164 0 164
 
Traditional Bowhunter - Junior Boys
1 Jack Broster Centaura Field Bowmen 288 512 800
 
Traditional Bowhunter - Junior Girls
1 Jessica Hackett Harlequin Bowhunters 340 512 852
 
Unlimited - Gents
1 Tony Weston Orion Bowhunters 944 920 1864
2 Tony Hunt Lyme Valley Archers 914 936 1850
3 Jim Metcalfe Artemis Archers 944 902 1846
4 Allan Lawson Woodend Field Archers 922 912 1834
5 Mark Duerden Team Firebird FAC 916 904 1820
6 Zachary Ball Woodend Field Archers 920 898 1818
7 Simon Holmes Independent 912 892 1804
8 Gary McMaster Independent 916 888 1804
9 Trevor Hayward Orion Bowhunters 926 876 1802
10 Richard Edwards Briar Rose Field Archers 898 900 1798
11 Matthew Farnham Long Eaton Field Archers 916 876 1792
12 Joe Ward Albion 916 860 1776
13 Spencer Martin Redoubtables 914 858 1772
14 Martyn Cotterill Woodend Field Archers 896 866 1762
15 Gavin Payne Long Eaton Field Archers 890 864 1754
16 Trevor Vanstone Elmtree Archers 880 854 1734
17 James Stathers Independent 878 840 1718
18 Lee Gardecki Harlequin Bowhunters 886 828 1714
19 Andy Williams Black Eagle 864 844 1708
20 Chris Wilkinson Team Firebird FAC 864 842 1706
21 John Whitehead Cobra Archers 834 862 1696
22 Michael Evans Fleet Ibex 868 826 1694
23 Stewart Fenwick Independent 848 832 1680
24 Shaun Weeks Independent 866 808 1674
25 David Stone Black Eagle 826 846 1672
26 Dave Greenbank Stonebow Field Archers 840 820 1660
27 Andrew Crawford Raven Field Archers 850 810 1660
28 Mike Davidson Fleet Ibex 820 834 1654
29 Colin Street Independent 856 792 1648
30 Mark Harrison Team Firebird FAC 824 824 1648
31 Simon Willard Longbow Heritage 860 788 1648
32 Johnathan Holland Independent 854 792 1646
33 Ian Malcolm Panther Bowhunters 816 790 1606
34 Stephen Palmer Raven Field Archers 824 780 1604
35 Trevor North Pines Park Archers 796 802 1598
36 Steven Vernon Spirit of Sherwood 824 754 1578
37 Chris Smedley Independent 794 764 1558
38 Garry Bowler Independent 814 732 1546
39 Ken Scott Raven Field Archers 746 796 1542
=40 Mark Brocklesby Artemis Archers 774 740 1514
=40 Arthur Verschuren Independent 784 730 1514
42 John Carney Stonebow Field Archers 768 734 1502
43 Anthony Commander Foxhill Bowmen 774 706 1480
44 Donald Munro Tavistock Co.of Archers 764 716 1480
45 Scott White Oakridge Archers 764 694 1458
46 Alistair Pritchard Redoubtables 698 712 1410
47 Michael Patchett Black Sheep Archers 730 652 1382
48 Anthony Collier Regent Archers 732 648 1380
49 Chris Shaw Harlequin Bowhunters 810 810
 
Unlimited - Ladies
1 Terri Boyce Nemesis Archers 858 820 1678
2 Emma Sik Long Eaton Field Archers 822 810 1632
3 Heather Pearson Orion Bowhunters 778 824 1602
4 Janet Allen Team Firebird FAC 834 742 1576
5 Chloe Nash Wasp Archers 806 762 1568
6 Kay Farnham Long Eaton Field Archers 816 738 1554
7 Christine Hall Independent 762 704 1466
8 Kayleigh Brocklesby Artemis Archers 736 658 1394
9 Katie Fletcher Independent 736 654 1390
10 Soo Davidson Fleet Ibex 768 0 768
 
Unlimited - Junior Boys
1 Kieran Horobin Duvelle Bowmen 868 774 1642
2 Harry Smith Independent 768 718 1486
 
Unlimited - Junior Girls
1 Harriet Farnham Long Eaton Field Archers 814 744 1558
2 Bethany-Mae Rhodes Riggwelter Field Archers 778 762 1540