Skip to content

Champs Results

2021 Nationals

# Archer Club Day 1 Day 2 Total (24s)
American Flatbow - Gents
1 Paul Meeson Artemis Archers 664 624 1288 (7)
2 Allan Carruthers North Lakes Field Archers 620 554 1174 (3)
3 Matthew Wynne Independent 590 578 1168 (1)
4 Nigel Downs Salamander F.A.C. 522 554 1076 (4)
5 Martin Ward Seedfield Archers 524 550 1074 (2)
6 Mark Gill Pennington Archers 516 544 1060 (1)
7 Colin Hall Viper Archers 516 474 990
8 Paul Delves Redoubtables 474 494 968
9 Stephen Foulston Redoubtables 460 490 950 (3)
10 David Cooper Hanson Bowmen 446 480 926
11 Geoff McSweeney Seedfield Archers 400 494 894 (1)
12 Phil Nelson North Lakes Field Archers 416 468 884 (1)
13 Joseph Airey Seedfield Archers 452 426 878 (4)
14 Stephen Harrald Cheshire Oak Bowmen 344 0 344
 
American Flatbow - Ladies
1 Allison Wright Butsfield Bowmen 532 510 1042 (2)
2 Christine Marshall Viper Archers 534 480 1014 (1)
3 Claire Thomson North Lakes F.A. 464 504 968
4 Bela De freitas Black Eagle 464 430 894 (3)
5 Holly MacLeod Stonebow Field Archers 374 368 742
6 Julia Gradwell Independent 142 132 274
 
American Flatbow - Junior Boys
1 Kyle Cooper Hanson Bowmen 376 422 798 (3)
 
American Flatbow - U12 Boys
1 Sullivan Wynne Independent 330 368 698 (1)
 
Barebow - Gents
1 Robin Martin Severn Valley Yeo.For. 622 662 1284 (6)
2 David Holmes Pines Park 596 672 1268 (9)
3 Geoffrey Smith Viper Archers 620 646 1266 (3)
4 Tony Young South Hams Field A.C. 582 662 1244 (6)
5 Lee Gregory Lyme Valley Archers 620 584 1204 (3)
6 Christopher Hadden Viper Archers 594 606 1200 (4)
7 Mark Jenkins Worcester Woodland Archers 562 626 1188 (7)
8 David Blount Pines Park 592 572 1164 (3)
9 Dewi Owen Redoubtables 572 592 1164 (2)
10 Martin Joy Aurora Field Archery Club 536 602 1138 (6)
11 Robin Beal Lyme Valley Archers 560 578 1138 (1)
12 Kris Sutherns Duvelle Bowmen 564 564 1128 (2)
13 Mark Brookes Cobra Archers 532 566 1098 (3)
14 Marc Dellerba Pennington Archers 516 550 1066
15 Christopher Barker Company Of Sixty 532 504 1036
16 David Goodwill Seedfield Archers 520 514 1034 (3)
17 David Winterton Pines Park Archers 518 498 1016
18 Peter Arnold Seedfield Archers 406 476 882 (1)
19 David Owen Redoubtables 406 438 844
 
Barebow - Ladies
1 Sarah Monteith Regent Archers 580 598 1178 (4)
2 Kath Harrison Team Firebird Fac 558 580 1138 (2)
3 Nicola McMaster Independent 538 576 1114 (2)
4 Hannah Hart Black Swan Archers 484 528 1012 (1)
5 Jessica Hackett Independent 454 442 896 (1)
6 Lauren McDougall Independent 438 412 850
 
Barebow - Junior Boys
1 Thomas Winterton Pines Park Archers 506 560 1066
2 Tobias Smith Foxhill Bowmen 434 428 862 (1)
 
Bowhunter - Gents
1 Chris Plant Foxhill Bowmen 650 664 1314 (3)
2 Gary Hart Salamander F.A.C. 622 672 1294 (6)
3 Trevor Walter Elmtree Archers 630 652 1282 (6)
4 Steve Dale Thornbury F. & R.A. 634 616 1250 (1)
5 Gus Gramauskas Redoubtables 608 634 1242 (4)
6 Ian Christie Fleet Ibex 590 622 1212 (2)
7 Roger Hands Independent 556 582 1138
8 Richard Pollard Viper Archers 568 538 1106 (2)
 
Bowhunter - Ladies
1 Samantha Gascoigne Nemesis Archers 624 638 1262 (8)
2 Jenna Pollard Viper Archers 566 550 1116 (4)
3 Jane Walter Bowmen Of Bude 518 472 990 (2)
 
Bowhunter - Junior Girls
1 Madeline Morrow Black Swan Archers 572 556 1128 (1)
 
Bowhunter - U12 Boys
1 Jake Cooper Hanson Bowmen 460 492 952 (1)
2 Benjamin Jackson Audley Parish Bowmen 310 302 612
 
Compound Limited - Gents
1 Paul Wooliscroft Artemis Archers 722 724 1446 (17)
2 Chris Smith Foxhill Bowmen 716 728 1444 (19)
3 Oliver Skuse Thornbury F. & R.A. 702 702 1404 (11)
4 Robert Pierce Redoubtables 700 702 1402 (11)
5 Michael Anderton Frankley Bowmen 708 676 1384 (10)
6 Steven Brown Independent 646 670 1316 (9)
7 Paul Carter Team Firebird Fac 572 666 1238 (4)
 
Compound Limited - Ladies
1 Jayne Lees Pines Park 586 598 1184 (3)
 
Compound Limited - Junior Boys
1 Liam Carter Team Firebird Fac 574 554 1128 (4)
 
Crossbow - Gents
1 Michael Cobban Oakridge Archers 756 772 1528 (30)
2 Graham Eldridge Druids Field Archers 752 748 1500 (21)
3 Kevan Sutherns Duvelle Bowmen 728 738 1466 (21)
4 Harry Atkinson Kendal Bowmen 596 634 1230 (3)
5 Mike Williams Cheshire Oak Bowmen 680 0 680 (6)
 
Crossbow - Ladies
1 Rachael Cooper Lyme Valley Archers 710 720 1430 (13)
 
Freestyle - Gents
1 Scott Stanbury Long Eaton 674 716 1390 (14)
2 York Gibson Independent 688 680 1368 (10)
3 Jed Cullen South Wilts A.C. 680 686 1366 (7)
4 Alan Dennis Lamberts Castle F.A. 662 656 1318 (7)
5 Antony King The Stewartry Archers 656 644 1300 (5)
6 Glenn Pringle Butsfield Bowmen 652 638 1290 (9)
7 Larry Hood Lyme Valley Archers 0 0 0
 
Freestyle - Ladies
1 Penny Kennedy Lamberts Castle F.A. 660 644 1304 (7)
 
Freestyle - Junior Boys
1 Thomas Blount Pines Park 612 578 1190 (2)
 
Hunting Tackle - Gents
1 Allen Grayson Wye Valley Sons Of Archery 674 652 1326 (11)
2 Martin Leonard Pennington Archers 616 588 1204 (4)
3 Andrew Burns Black Sheep Archers 608 580 1188 (2)
4 Antony Wildon Cheshire Oak Bowmen 576 602 1178 (3)
5 Nicholas White Black Arrow F.A.C. 602 558 1160 (2)
6 Peter Plunkett Derwynd Field A.C. 554 582 1136 (5)
7 Christopher Jinks Pride Park Archers 558 570 1128 (5)
8 Colin Bonfield Kings Lynn Field Archers 536 586 1122 (4)
9 Steve Hipgrave South Hams Field A.C. 590 526 1116 (2)
10 Andrew Baker Delamere Field Archers 572 542 1114
11 Paul Baker Independent 554 558 1112 (5)
12 Daniel Smith Lyme Valley Archers 592 520 1112 (1)
13 Mike Thomson North Lakes F.A. 592 514 1106 (2)
14 Michael East Centaura Field Bowmen 602 494 1096 (1)
15 Nathan Smith Independent 530 550 1080 (3)
16 Dennis Lownds Audley Parish Bowmen 560 512 1072 (3)
17 Jacob Hallam Hanson Bowmen 498 528 1026 (1)
18 Peter Gradwell Butsfield Bowmen 524 494 1018 (1)
19 Derek Fuller Foxhill Bowmen 496 506 1002 (1)
20 Owen Sankey Castle Bowmen 484 488 972 (1)
21 William Lees Pines Park 472 454 926 (1)
22 Darren Goat Butsfield Bowmen 464 458 922 (1)
23 Anthony Burt Bowmen Of Warminster 430 392 822 (2)
24 Gordon Waldie Independent 392 378 770 (1)
 
Hunting Tackle - Ladies
1 Trish Gramauskas Redoubtables 496 500 996 (3)
2 Susan Gill Pennington Archers 488 508 996 (2)
3 Ruth Hanlon Cobra Archers 508 400 908 (2)
4 Jessica Loveless Duvelle Bowmen 494 390 884 (1)
5 Julia Baker Independent 448 402 850
6 Casey Burns Castle Bowmen 348 262 610
 
Hunting Tackle - Junior Boys
1 Max Smith Independent 428 100 528 (2)
 
Hunting Tackle - Junior Girls
1 Lacey Hawkins Bowmen Of Warminster 580 500 1080 (1)
 
Hunting Tackle - U12 Girls
1 Chloe Livingstone Foxhill Bowmen 396 430 826 (1)
 
Longbow - Gents
1 Richard Davis Kings Norton Traditional Archers 556 600 1156 (1)
2 Stephen Blackhall Delamere Field Archers 548 568 1116 (2)
3 Jon Rudge Independent 606 502 1108 (5)
4 Bruce Williams Thornbury F. & R.A. 534 562 1096 (4)
5 Ken Payne Magic Dragon Archers 544 544 1088 (1)
6 Tony Dyal Long Eaton 556 526 1082 (1)
7 Michael Strong Harlequin Bowhunters 518 544 1062 (2)
8 Gary Cooke Independent 528 518 1046 (2)
9 John Pendleton Duvelle Bowmen 548 496 1044 (3)
10 David Wylde Pines Park 498 530 1028 (2)
11 Stephen Corbett Thornbury F. & R.A. 498 524 1022
12 Alan Beatty North Lakes Field Archers 510 504 1014 (2)
13 Peter Bowker Lakeland Field Archers 512 494 1006 (1)
14 Clifford Davis Kings Norton Traditional Archers 494 510 1004 (1)
15 Steve Mitchell Butsfield Bowmen 550 438 988 (2)
16 David Pedley Long Eaton 472 512 984 (2)
17 Neil Beeby D.W.Longbow 466 510 976
18 Richard Beal Cheshire Oak Bowmen 458 438 896 (2)
19 Darren Heron Butsfield Bowmen 456 436 892 (2)
20 Colin Hanson-New Harlequin Bowhunters 462 424 886 (2)
21 Colin Wareing Butsfield Bowmen 440 442 882 (2)
22 Philip Stratton Company Of Sixty 416 342 758
23 Graham Ellerker Regent Archers 448 308 756 (2)
 
Longbow - Ladies
1 Kay-Leona Hodgkinson Artemis Archers 464 504 968 (1)
2 Monique Purdy Company Of Sixty 438 480 918 (1)
3 Zoe Chadwick Foxhill Bowmen 480 392 872 (1)
4 Jacqueline Brookes Cobra Archers 428 356 784 (1)
5 Suzanne Britnell Independent 312 304 616
 
Primitive - Gents
1 David Sanderson Woodend Field Archers 530 512 1042 (3)
2 Paul Bailey Albion 500 520 1020 (2)
3 Patrick Morrow Black Swan Archers 520 444 964
4 Stefan Purdy Company Of Sixty 384 420 804 (1)
5 Graham Woodhouse Black Swan Archers 456 0 456 (1)
 
Primitive - Ladies
1 Karen Freeman Company Of Sixty 386 320 706
 
Traditional Bowhunter - Gents
1 John Horobin Duvelle Bowmen 652 616 1268 (8)
2 Samuel Ward tucker Spirit Of Sherwood 604 652 1256 (3)
3 John Allen Viper Archers 604 626 1230 (4)
4 Neil Brooks Wye Valley Sons Of Archery 586 620 1206 (4)
5 Ronald Brown Regent Archers 572 610 1182 (1)
6 Mark Treadwell Long Eaton 572 608 1180 (4)
7 Sarfraz Aslam Company Of Sixty 586 586 1172 (5)
8 John Hall Cobra Archers 558 608 1166 (3)
9 Peter McKeag Independent 546 606 1152
10 Andrew Brown D.W.Longbow 576 568 1144 (2)
11 Marc Lovell Blaidd Field Archers 550 590 1140
12 Duncan Woollaston Wye Valley Sons Of Archery 538 596 1134 (5)
13 Sahel Takal Company Of Sixty 578 546 1124 (3)
14 Ken Davies Blaidd Field Archers 538 580 1118 (2)
15 Mark Hodgson Viper Archers 536 564 1100
16 James Murdie Independent 532 542 1074
17 Antony Morrell Wild Geese Field Archery 512 532 1044 (1)
18 Zaghard Takal Company Of Sixty 460 576 1036 (2)
19 Jonathan Taylor Wolfshead Field Archers 500 522 1022 (2)
20 Phil Huburn-King Paget De Vesey 534 486 1020 (1)
21 Simon Cowans Derwynd Field A.C. 496 512 1008 (1)
22 Steven Lethbridge Butsfield Bowmen 462 532 994
23 David Framingham Regent Archers 464 522 986 (2)
24 Geoffrey Eccleshall Wolfshead Field Archers 476 482 958 (1)
25 Mike Cullen Black Eagle 394 466 860 (1)
26 Ryan Lee Wild Geese Field Archery 378 470 848
27 Mohammed Mughal Independent 388 428 816 (1)
28 Frank Sleight Bowderyn Vannin Fac 506 290 796 (2)
 
Traditional Bowhunter - Ladies
1 Louise Panes Thornbury F. & R.A. 556 576 1132 (3)
2 Louise Williams Thornbury F. & R.A. 544 538 1082 (3)
3 Wendy Horobin Duvelle Bowmen 532 538 1070 (1)
4 Julie Hodgson Viper Archers 506 554 1060
5 Lesley Sleight Bowderyn Vannin Fac 490 538 1028
6 Jean Horwood Stonebow Field Archers 516 480 996
7 Vivien Guthrie Delamere Field Archers 478 508 986
8 Andrea Ternent Spirit Of Sherwood 484 472 956 (1)
9 Lisa Devonport Butsfield Bowmen 394 464 858 (2)
10 Clare Akeroyd Muttley Crew Archers 378 458 836
11 Sarah Taylor Foxhill Bowmen 418 398 816 (1)
 
Unlimited - Gents
1 Simon Holmes Forest Bowmen 812 804 1616 (46)
2 Tom Stanworth Blaidd Field Archers 800 808 1608 (47)
3 Gary McMaster Independent 784 812 1596 (42)
4 Spencer Martin Redoubtables 784 784 1568 (36)
5 Richard Edwards Briar Rose Field Archers 760 796 1556 (36)
6 Dave Greenbank Viper Archers 780 772 1552 (33)
7 Trevor Hayward Orion Bowhunters 756 780 1536 (31)
8 Steve Howe Orion Bowhunters 748 736 1484 (18)
9 Connor Stickland Seedfield Archers 714 746 1460 (23)
10 Mark Harrison Team Firebird Fac 714 722 1436 (17)
11 Trevor North Pines Park 718 704 1422 (13)
12 Colin Street Independent 704 712 1416 (20)
13 Trevor Vanstone Elmtree Archers 720 662 1382 (13)
14 Graham Akeroyd Muttley Crew Archers 694 676 1370 (11)
15 Anthony Commander Foxhill Bowmen 666 678 1344 (11)
16 John Carney Stonebow Field Archers 622 646 1268 (6)
17 Shaun Eldridge Druids Field Archers 696 0 696 (8)
 
Unlimited - Ladies
1 Terri Boyce Nemesis Archers 756 752 1508 (26)
2 Christine Hall Independent 678 680 1358 (11)